Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Aslı Gözen, tehlikeli ırklar konusunda uyardı

Güncel
Tarih: 10 Mayıs 2024 Cuma 18:21
Aslı Gözen, tehlikeli ırklar konusunda uyardı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

(OKUYUCU MEKTUBU)
 Tarsus’ta hayvan hakları konusunda büyük mücadele veren Aslı Gözen, tehlikeli ırklar konusunda görüşlerini açıkladı..
“T.C. Tarım Orman Bakanı Sn.İBRAHİM YUMAKLI,

 
Yasada tehlikeli ırk olarak tanımlanan ve özellikle yaygın olarak PİTBULL cinsi köpekler ile bilinen köpekler, yanlış ve hayatın olağan akışına aykırı uygulamalar ile Bakanlık tarafından el konmakta ve belediyelerin bakımevlerinde metrelik dar hücrelerde zulüm ve işkenceye maruz kalmaktadırlar.
 
Henüz yeni kanunlaşan yasa belediyelerin bakımevlerine getirilen "el konan pitbullar" kendileri acı çekmektedir, bunun yanında küçücük bölmelere konan bu hayvanlar tam bir işkenceli esir hayatı yaşamaktadırlar.
 
Öncelikle el konan pitbullar, genellikle aile yanında yaşayan, kedi kadar uysal olan pitbullardır. Dövüş veya üretim için kullanılan pitbullar sahiplerinden çekinildiği veya karanlık dehliz benzeri yerlerde saklandığı için, el koymak çoğu kez mümkün olamamakta, üretim ve dövüş son sürat devam etmektedir.
 
Ayrıca, beslemek yasak olduğu için, iyi niyetli pitbull sahipleri bu hayvanları  son 1 aya kala apar topar çıkan yasa ile kısırlaştırılamadı.
 
Bu tespitler ışığında, talebimizin değerlendirmeye alınmasını bekliyoruz.
1. Tehlikeli ırk kavramını kaldırılarak geçici çözüm olarak bakanlığınızın bir GENELGE yayınlamasını, "Barınaklardaki pitbulllar 'kısırlaştırılıp yerel hayvan koruma görevlileri, STK lar ve güvenilir aileler vasıtası ile koruma altına alınmaları için verilsin, evlerdeki ve bakımevlerindeki  pitullar da kısırlaştırılıp belediyelere kayıt edilip, sahiplerine geri verilerek her 3 ayda bir denetlensin  hususlarının bu genelgede yer almasını talep ediyoruz.
 
2. Bunun yanında şu anda serbest olarak devlet kurumlarının ve toplumun gözü önünde dövüş ve üretim için kullanılan, satılan pitbull ve benzeri hayvanlar için de, ayrı bir aktif denetim ekibi kurularak, kolluk kuvvetleri ile emniyetin bilişim departmanları ile müşterek çalışmalar yapılarak ÜRETİM, SATIŞ ve KUMAR KARŞILIĞI dövüşünde kontrol altına alınmasını talep ediyoruz.
 
3. Yasada yer alan el koyma ve caydırıcı idari para cezasının üreticilere uygulanarak sıkı bir denetim  talep ediyoruz.
 
Belediye bakımevlerinde yavaş ve ızdıraplı ölümlere mahkum olan, çoğu da uysal hayvanlardan oluşan pitbullar için böyle bir genelge ile, kısırlaştırma ve izin birlikte olduğu için, ÜREMEYİ de kontrol altına alınmış olunacaktır.
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı T.C. İçişleri Bakanlığı”

 
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1