Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Aratos Felsefe Okulu Yeni Dönem Dersleri Başladı

Antik Çağ’da başlayan felsefe okulu geleneği Tarsus’ta sürüyor.
Tarih: 7 Aralık 2017 Perşembe 08:29
Aratos Felsefe Okulu Yeni Dönem Dersleri Başladı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
 Adını Antik Çağ’da Tarsuslu filozof Aratos’tan alan ve 2004 yılından bu yana Tarsus’ta yayın Aratos dergisi 2011 yılında başlattığı Aratos Felsefe Okulu’na bu yılda devam ediyor. Geçmişi bir bilim ve felsefe kenti olan Tarsus’ta Aratos Felsefe Okulu 7. yılına girdi.
 
Aratos Felsefe Okulu’nda, 7. dönemde 9 üniversiteden 120 akademisyen tarafından felsefe sever öğrencilere ders verilecek.
 
Felsefe etkinliklerinin, Aratos Dergisi Kültür Sanatevi ile Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) ile ortak gerçekleştirileceği öğrenildi.
 
Edinilen bilgiye göre, Aratos Felsefe Okulu’nda Ekim’den Nisan kadar sürecek olan altı aylık dönemin 20 dersinde felsefe, arkeoloji, tarih, resim-heykel ile siyaset işlenecek.
 
Mersin Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zehragül Aşkın’ın yürütücülüğündeki Aratos Felsefe Okulu’nda, sürecek olan eğitim seminerlerine Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Dokuzeylül Üniversitesi, Maltepe Ünversitesi, Işık Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Toros Üniversitesi ve Ahi Evran Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi’nden hocaların vereceği derslerle devam edeceği bildirildi.
 
Aratos dergisi kurucusu ve yayın yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın verdiği bilgiye göre, “Aratos Felsefe Okulu 7. yılına girdi ve geçen yıllarda oldukça ilgi gördü. Bu dönem yeni deneyimlerle yolumuza devam ediyor. Aratos Felsefe Okulu’nda Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Edebiyat, resim, heykel, mimarlık, müzik, çevre ve tıp gibi branşlarda verilmektedir. Bu yıl toplamı 20 ders verilecektir”.
 
Uğur Pişmanlık konuya ilişkin olarak şunları söyledi, “Bir zamanlar Antik Çağın önde gelen kentleri arasında yer alan ve geçmişinde bilim, felsefe gibi konuların önemli bir yer tuttuğu Tarsus, yeniden felsefe ile yoğrulacak. Tarsus’ta felsefe okulları geleneğini sürdürüyoruz. Aratos Felsefe Okulu 6. Dönem derslerine başladı. Aydınlanmacı bir ilkeyle yola çıkan okulumuzda amacımız, Tarsus’un zengin tarihsel, kültürel birikiminden de yararlanarak felsefe üzerine bir eğitim çalışması üzerinden yeniden düşünsel üretimin gerçekleşmesine katkı koymaktır” diye konuştu.
 
Pişmanlık ayrıca bu yıl, Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi’nin de ders vereceğini bildirdi.
 
Aratos Felsefe Okulu’nun bu yıl ki ders programında yer alan konu başlıkları ise şöyle: "Hegel ve Heidegger’de Özgürlük Sorunsalı” Zehragül Aşkın (Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü), “Felsefi ‘Dünya’ Kavrayışlarına Eleştirel Bir Bakış“ Celal Gürbüz/Öğretim Görv., (Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu Eğitimi ABD) “Yaşama Stoacı Bakış”            Prof. Dr. Kamuran Elbeyli         (Toros Üniversitesi Felsefe Bölüm) "Ana-Akım İktisat Felsefesi Karşısında Marksist İktisat Felsefesinin Konumu ve Önemi“  Prof. Dr. İzzettin Önder (İstanbul Üniversitesi), "Uluğ Nutku’nun Felsefesinde İnanma Sorunu“ Yard. Doç. Mustafa Günay (Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu ABD), “Kaybolan Diller ve Çok Dillilik” Prof. Dr. Hatice Sofu (Çukurova Üniversitesi Eğtm. Bilim. Yabancı Diller), “Antik Yunan Felsefesi ve Aydınlanma Hareketi” Prof. Dr. Örsan Öymen    (Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü), “Sanat ve Sanatçı Algısındaki Dönüşümler” Prof. Dr. Nimet Keser (Çukurova Üniversitesi Resim Heykel Bölümü),
 
“Suriyeli Sığınmacılar ve Ayrışma Mekanizmaları” Prof. Adnan Gümüş (Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu ABD), “Erken Stoacılıkta Mantık Kuramı” Prof. Dr. Doğan Göçmen (Dokuzeylül Üniversitesi), “Neo-liberizmin Kenti Biçimlendirmesi” Doç. Dr. Tolga Ünlü (Mersin Üniversitesi Mim. Fak. Şehir Planlama), “Cioran ve Felsefesi” Doç. Dr. Sadık Erol Er (Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu ABD) “Platon’da Cesaret” Doç. Dr. Çetin Türkyılmaz   (Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü) “İnanç Uykusu” Doç. Dr. Eyüp Erdoğan (Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü), “Network Toplumu” Doç. Dr. Cahit Aslan (Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu ABD), "Türkiye Solu ve Denizlerin Mirasından Gezi Direnişine“ Serpil Güvenç Çelenk (Yazar), “Değer ve Değerler” Prof. Dr. Sevgi İyi (Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü), “Klasik Çağ İnsanından Yaşama Dair Sözler ve Analizler” Doç. Dr. Sema Sandalcı (Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatı), “Edebiyat ve Felsefe” Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi (Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü/Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı), "Tarih Boyunca Tarsus Kapadokya İlişkisi" Hüseyin Adıbelli (Arkeolog).
 
Bu haber toplam 2047 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1