Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Aratos Felsefe Dergisinin 99. Sayısı Yayınlandı

Güncel
Tarih: 1 Eylül 2020 Salı 20:16
Aratos Felsefe Dergisinin 99. Sayısı Yayınlandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta yayınlanan Aratos felsefe, kültür ve sanat dergisinin 96. sayısı çıktı. Gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoftan alan Aratos dergisinin, 99. sayısının konu ve yazarları şöyle: İnsanlık Sınıf Mücadelesi Açısından da Yeni Bir Döneme Giriyor (Uğur Pişmanlık), Çiğiyle/Emek Karikatürleri (Bayram Bağcı), Rol (Cemile Cereb), Gölgede Yananların Kavrulmuş Gerçekliği (Ali Çatal), Orhan Kemal: 50 Yıl Olmuş Ha... (Emin Karaca), Salgın Sonrası İnsanlık, Dünya ve Uygarlık (Doç. Dr. Mustafa Günay), Bir Edim Olarak ‘Düşünce’, Sanat ve Psikoloji (Hasan Çapik), Ülkemin Halleri (Ayça Öztorun), Bir Avusturya Gezisi ve Bio Otel-4 (Ahmet Ünal), Kent Belleği: Tarsus’ta Damak Tadı Sunan 80 Yıllık Bir Mekân Gençlik Pastanesi ve Cem Karaca (Uğur Pişmanlık).a
 
Aratos Felsefe dergisinin Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, derginin 99. sayısında, “İnsanlık sınıf mücadelesi açısından da yeni bir döneme giriyor” başlıklı sunu yazısında şunları söylüyor, “Çıkış nedeni ne olursa olsun bu yılın ilk aylarından itibaren tüm dünya bir virüs salgını ile yüz yüze geldi. Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid 19 Corana virüs salgınına dair komplo teorileri de üretildi. Bunların gerçek olup olmadığını biraz da zaman belirleyecek. Bunlardan en yaygın olanı “dijital çağa” geçişle ilgili olan söylemdir.
 
Tarih boyunca toplumlar pek çok kırılma yaşayarak köklü değişimlere tanık oldu. Bunlar içinde en önemlisi sanayi devrimleri olarak da adlandırdığımız Aydınlanma Çağı ve 20. yıldaki gelişmelere atfedilen bilimsel ve teknik devrim çağıdır.
 
Covid 19 Corana virüs salgınına ile insanlık yeni bir dönemece giriyor. Bu yeni süreç ne kadar “dijital çağ” tanımlamasına uyar bilemiyoruz. Bildiğimiz şudur, dünya kapitalist-emperyalist sistemi tıkanmıştır. Bu sömürü sistemi devam ettiği sürece önümüzdeki yeni dönem ne şekilde adlandırılırsa adlandırılsın dünya emekçi sınıflar ve ezilen halklar için çok şey değişmeyecektir. Açlık yoksulluk, sömürü ve eşitsizlikler devam edecektir.
 
Sol sosyalist güçler ve dünya işçi sınıfı hareketleri ve halklar “yeni dönemi”, küreselleşme, globalizm ve Yeni Dünya Düzeni’ni gibi reddedeceklerdir. Komünistlerin manifestosuna göre çağımız kapitalizmden sosyalizme geçiş çağıdır. Bu tanım ve saptama tüm gerçekliğiyle doğruluğunu koruyor.
 
Dünyanın geleceği ne Yeni Dünya Düzeni ne de dijital çağdadır. Özel mülkiyet ve sömürü ortadan kalkmadan ve eşit bir özgür bir dünya kurulmadan insanlığın kurtuluşundan söz edilemez.
 
Covid 19 ya da bir başka virüs salgını ya da saldırısı bu kapitalist-emperyalist sistemler var olduğu sürece devam edecek. Bu insanların gündelik yaşam alışkanlıkları ve daha pek çok şey değişecek belki. Ama önemli olan insanlığa dayatılanlara karşı bir duruşu ortaya koyabilmek ve örgütlü mücadelelerle emekten yana onurlu bir dünya yaratabilmektir.
 
Ülkemiz ve tüm dünya için yeni bir aydınlanma dönemi kaçınılmazdır. İnsanlığın yeni büyük değişimi de bu aydınlanmayla birlikte gelecektir.”

 
Bu haber toplam 1315 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1