Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Aratos Felsefe Dergisinin 98. Sayısı Yayınlandı

Güncel
Tarih: 6 Ağustos 2020 Perşembe 08:18
Aratos Felsefe Dergisinin 98. Sayısı Yayınlandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta yayınlanan Aratos felsefe, kültür ve sanat dergisinin 96. sayısı çıktı. Gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoftan alan Aratos dergisinin, 98. sayısının konu ve yazarları şöyle: Tarsus, Aratos’la Felsefenin ve Aydınlanma Yolunda İlerlemektedir (Doç. Dr. Tolga Ünlü), Çizgiyle/Emek Karikatürleri (Mehmet Tevlim), Siyaha Boyamak İstiyorum (Aynur Uysal), Kadinin Özgürlük Mücadelesi ve İnsanlaşma (Uğur Pişmanlık), Pathos Logos Ethos Ya Da Üç Hiç (Tan Doğan), Doğumunun 100. Yılında Enver Gökçe’nin Şiire ve Sanata Bakışı (Ali İhsan Ökten), Karmaşık Duygular ve Seyahat (Reşit Tok), Afşar Timuçin’in Edebiyat Estetiği Üstüne (Doç. Dr. Mustafa Günay), Ekonominin Krizi ve Pandemi Sonrası (Prof. Dr. İzzettin Önder), Bir Avusturya Gezisi ve Bio Otel-3 (Ahmet Ünal), Kent Belleği: Tarsus’ta Bir Yerel Tat ve Marka Havana Bisküvi 60. Yılında (Uğur Pişmanlık).
 
Aratos dergisinin Yayın Kurulu Üyesi ve Mersin Üniversitesi Şehir Planlama Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Tolga Ünlü, Aratos dergisinin derginin 98. sayısında, “Tarsus, Aratos’la Felsefenin ve Aydınlanma Yolunda İlerlemektedir” başlıklı sunu yazısında şunları söylüyor, “Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Çukurova’nın verimli topraklarında yer alan Tarsus, Uğur Pişmanlık’ın öncülüğünde, Antik Çağ’da olduğu gibi felsefenin geliştiği, aydınlanmanın güç kazandığı merkezlerden biri olma yolunda ilerlemektedir.
 
Bu aydınlanmada Aratos Dergisi’nin (ve ülkedeki benzerleri için öncü ve örnek olan Aratos Felsefe Okulu’nun) önemli bir rolü bulunmaktadır. Aratos Dergisi çevresinde örgütlenen aydınlanmacı düşünce, bulunduğu bölgede, yerleşme sistemi içinde her zaman önemli roller üstlenmiş olan Tarsus’un tarihini yeniden düşünmeyi, yorumlamayı ve değerlendirmeyi de olanaklı kılmıştır.
 
Bu düşünme biçimi salt Tarsus ile sınırlı kalmamış, yereli aşarak ulusal ölçekte birlikteliklerin oluşmasını, Tarsus’un salt yerel değil evrensel olarak da bir felsefe merkezi olarak gelişmeye devam etmesini sağlamıştır. Uğur Pişmanlık’ın idealleri peşinde inatçı bir şekilde koşması ve birçok farklı disiplinden kişiyi bir araya getirmesi ile yoluna devam eden Aratos’a yeni katılmış bir yayın kurulu üyesi olarak Çukurova’nın verimli topraklarında kök salmış ve iki sayı sonra dalya diyecek olan Aratos’un nice dalyalarını birlikte kutlayacağımıza inanıyorum ve aydınlanmacı düşünceyi yeşertecek ve geliştirecek herkesi Aratos’un köklerine su vermeye davet ediyorum”.
 
Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık ise yaptığı açıklamada Aratos dergisinin cumhuriyet tarihi boyunca Tarsus’un en uzun süreli dergisi olduğunu belirterek, “Aratos dergisi yola çıktığı 17 yıl öncesinden bu yana Tarsus’un kültür sanat yaşamına kazandırılmış entelektüel bir yayındır. Hem kültür sanat alanındaki yazıları hem de bu kentin tarihsel değerleri ve geçmişteki felsefi yapısını yansıtan ve özellikle felsefeyi merkeze koyan bir dergidir. Aratos Felsefe Dergisi Tarsus’ta bir aydınlanma çabasıdır. Tarsus’u yeniden bir felsefe kenti yapma yönündeki çabalarımız devam etmektedir. Bu çaba dergiyle sınırlı değildir” diye konuştu.
 

 
Bu haber toplam 1225 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1