Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Aratos Dergisinin 86. Sayısı Yayınlandı

Tarsus’ta yayınlanan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisinin (Ocak-Şubat 2018) 85. sayısı çıktı.
Tarih: 12 Nisan 2018 Perşembe 08:36
Aratos Dergisinin 86. Sayısı Yayınlandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta yayınlanan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisinin (Ocak-Şubat 2018) 85. sayısı çıktı. Gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoftan alan Aratos dergisinin, 86. sayısının konu ve yazarları şöyle: “Türkiye bir Rönesans öncesini yaşıyor/Sunu (Uğur Pişmanlık), Çizgiyle/Karikatür (Kamil Eser), Umut Etmek… (Aynur Uysal), Karardı Sabahlar Geceye Karışarak (Ayça Öztorun), “Sanatta Gerçekçilik Bir Akım Değil, Bir Tutumdur” (Oğuz Gemalmaz), “Tiyatro Gizli Hakikattir” (Ebru Sözen Yıldız), Dünyayı Tiyatro Kurtaracak (Derman Atik), Düşüncenin Ağır Yürüyüşü Felsefeye Giriş (Emile Faguet/Çeviri: Turan Alptekin), Sahip Değil, Ben 'O'yum (İbrahim Çenet), Profesör Irène Mélıkoff ve Eserleri Üzerine (Turan Alptekin), Bordo Renkli Ojelı Tırnağı Kırılan Kadın-7 (Ahmet Ünal), Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu (Uğur Pişmanlık), Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu Amaç, İlkeler, İşleyiş ve Katılım Şartnamesi (Aratos Dergisi).”
 
Aratos dergisinin yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, Aratos dergisinin derginin 86. sayısında, “Türkiye bir Rönesans öncesini yaşıyor” başlıklı sunu yazısında şunları söylüyor, “Yeni bir sayıyla daha okur karşındayız. 15 yıllık bir dergi ve bu yayınımızın bir de sanatevine dönüşmesi, kültür ve sanatın değişik alanlarında yeni etkinlikler yapma olanağına da kavuşmuş olundu.
 
Aratos dergisi, 2018’i “Rıfat Ilgaz Yılı” ilan etti. Türk edebiyatının değerli mizah ustası, ilerici ve aydın insan Rıfat Ilgaz’ı yıl içinde çeşitli etkinliklerle Aratos Kültür Sanatevi’nde anılacak.
 
Bu yıl çok değerli bir etkinliği daha hayata geçireceğiz. Türkiye’nin ilk kuşak sosyologlarında Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil adına bir sempozyum başlatıyoruz.
 
2018’de ilkini gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz “Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu”nun bu yıl ki konusu “Basın Sosyolojisi” olarak belirlendi. Gelen bildiriler, Değerlendirme Kurulun’dan geçen bildiriler Aralık ayında sanatevinde yapılacak sempoyumda sunulacaktır. Sempozyum bildirileri daha sonra kitap olarak yayınlanacaktır. Akademi dışı bildirilerin de kabul edileceği sempozyuma başta sosyologlar olmak üzere ilgilenen dostların katılımını beklediğimizi buradan paylaşmak istiyoruz.
 
Politik mücadelenin kendisi de, politika dışında eğitim, bilim, kültür ve sanat kuruluşlarıyla birlikte yayıncılık da aydınlanmanın önemli araçlarıdır.
 
Aratos dergisi, kendi yerelliğinden yola çıkarak aydınlanma adına toplumsal bir görev üsteniyor. Ülkemizin içinden geçtiği gericileşme sürecinin yaratmaya çalıştığı karanlık, belirsiz bir sürece karşı yayıncılık ve kültür sanat etkinlikleri aracılığıyla yeni bir aydınlanma döneminin alt yapısına bir avuç harç katma uğraşı içindedir.
 
Ama bilinmelidir ki, Türkiye bir Rönesans öncesini yaşıyor ve bu çürümüş, sömürü düzeni, ırçılığıyla, dinci gericiliğiyle, yolsuzlukları, baskı, şiddet ve adaletsizlikleri, savaş çığırtaknlıklarıyla yıkılıp gidecektir.
 
Bir toplumsal uyanış ve aydınlanmanın yaratacağı değişim bu topraklardaki tüm çelişki ve eşitsizlikleri ve bunların yarattığı acıları da ortadan kaldıracaktır.
 
Güvenli bir gelecek, baskısız, ayırımsız, sömürüsüz, adil, onurlu ve insani bir yaşam ancak ve ancak eşit ve özgür bir toplumsal yapıyla mümkündür.
 
Tüm çabamız, gelecek bu güzel günlere giden yolun açılması içindir. Hiç kuşkusuz bu yol, aydınlanma mücadelesidir.
 
 

 
Bu haber toplam 1585 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1