Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Aratos Dergisi’nden Tütengil Anısına Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu

KÜLTÜR
Tarih: 15 Şubat 2018 Perşembe 08:26
Aratos Dergisi’nden Tütengil Anısına Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus’ta 15 yıldır yayınlanan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisi, Tarsus doğumlu bilim insanı Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil adına bir sempozyum gerçekleştirecek.
 
Aratos dergisi, bu yıldan başlayarak, Türkiye’nin ilk kuşak sosyologlarından olan Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil anısına ve adına bir sosyoloji araştırmaları sempozyumu düzenleyeceği bildirildi.
 
Edinilen bilgiye göre, “Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu’nun bu yıl ki konusu, “Basın Sosyolojisi” olacak.
 
Yapılan açıklamada, akademi ve akademi dışı bildirilerinde yer alacağı sempozyuma son bildiri verme tarihi 30 Eylül 2018 olarak belirlenmiş. Değerlendirmeden geçen bildirilerin Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’in ölüm yıldönümünü takip eden hafta olan 15 Aralık 2018 tarihinde Tarsus’ta Aratos Dergisi Kültür Sanatevi’nde sunulacağı sonrasında da kitap olarak yayınlanacağı belirtilmektedir.
 
Sempozyumun Düzenleme Kurulu şu isimlerden oluşuyor; Prof. Dr. Deniz Tütengil Mazlum (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi), Doç. Dr. Zehragül Aşkın (Felsefe Böl./Aratos Dergisi Yayın Kurulu Bşk), Uğur Pişmanlık (Gazeteci-Yazar)
 
             “Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu”nun değerlendirme kurulunda ise şu isimler yer alıyor; Prof. Dr. Deniz Tütengil Mazlum (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi), Doç. Dr. Zehragül Aşkın (Mersin Üniversitesi Felsefe Böl./Aratos Dergisi Yayın Kurulu Bşk), Prof. Dr. İzzettin Önder (İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti/İFMC), Prof. Dr. Afşar Timuçin, (Felsefeci/Emekli), Prof. Dr. Ayşe Durakbaşa (Sosyolog-Emekli/Sosyoloji Mezunları Derneği-SOMDER), Prof. Dr. Nihat Falay (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi), Turan Alptekin, (Türkolog), Doç. Dr. Eyüp Erdoğan (Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü), Dr. Esmeray Yoğun (Disiplinlerarası Sosyoloji ve Ekonomi Laboratuarı-LİSE) Paris-Fransa, Aydemir Güler (Yazar-Çevirmen/Siyasetçi).
 
            Öte yandan, bu sempozyumun, Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER) ile İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti (İFMC) tarafından da desteklendiği belirtildi.
 
            Aratos Dergisi adına açıklama yapan Sempozyum Koordinatörü Gazeteci-Yazar Uğur Pişmanlık, sempozyumun amacına dair yaptığı açıklamada şunları dile getirdi, “Türkiye’nin ilk kuşak sosyologlarından biri olarak anabileceğimiz ve 1979 yılında bir saldırı sonucu yitirdiğimiz değerli bilim insanı ve aydınımız, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil’i anmak, onun adına düzenlenecek bu etkinlikle ülkemizin toplumsal sorunlarını, ekonomik, politik, kültürel açıdan ele alan sosyoloji araştırmalarına yer vermek, bu alanda yapılacak çalışmaları özendirmek, çözüm önerileriyle ilgili kişi ve kuruluşları uyarmak, yaşadığımız çağın sorunları/çözümlerine dair bir bilinç oluşumu yaratarak farkındalık sağlamak. Bildirilerin kitap halinde yayınlanması ile bu çalışmaları kalıcılaştırmak ve yaymaktır.”
 
  Uğur Pişmanlık, 2018’de ilki gerçekleştirilecek olan Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu’nun konusunun “Basın Sosyolojisi” olarak belirlendiğini ifade ederek, “Basın Sosyolojisi”  başlığında ülkemizin ekonomik ve toplumsal yaşamında giderek daha kötüye giden koşullarda, gazete, radyo, tv, internet yayıncılığı gibi medya kuruluşlarının habercilik anlayışı, toplumsal algı üzerine etkileri gibi farklı boyutlarıyla ele alınacaktır. Basının, işlevini yerine getirirken, gerçeğin topluma sunuluş biçimi, iktidar yanlısı yayıncılık, haber çarpıtma gibi pek çok boyutunu ele alan bildirilere yer verilecektir.
 
Sempozyum ayrıca, alt başlık olarak yerel tarih bağlamında yerel gazete ve yerel dergileri de inceleyen bildirilere açıktır. Sosyologlar dışında basın-yayın alanından gelen bildiriler de değerlendirilecektir.” diye konuştu.
 
Pişmanlık, sosyoloji alanında çalışma yapanları ve basın mensuplarını bu sempozyuma bildiri sunma çağrısında bulunurken, sempozyum şartnamesine www.aratosdergisi.com adresinden ulaşılabileceği ve aratosdergisi@gmail.com adresinden istenebileceğini de sözlerine ekledi.  

 
Bu haber toplam 1471 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1