Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Aratos Dergisi 82. Sayısı Yayınlandı

Tarsus’ta yayınlanan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisinin 82. sayısı çıktı. Gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoftan Aratos’tan alan aratos dergisi 81. sayıyı ilk toplumcu gerçekçi edebiyatçılardan olan Fahri Erdinç'e ayırdı.
Tarih: 31 Temmuz 2017 Pazartesi 08:22
Aratos Dergisi 82. Sayısı Yayınlandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Aratos dergisinin, 82. sayısının konu ve yazarları şöyle: “Edebiyat ve sanat, aydınlanmanın öncüsüdür/Sunu (Uğur Pişmanlık), Çizgiyle/Karikatür (Kamil Eser), Kan Etkeni (Müslüm Kabadayı), Beter Murat (Özgür Daşlı), İktidarların, “Basın Benim Olacak” Tutkusu… (Ahmet Abakay), Türkçe Dile Gelen Kültürün Estetik Temelleri Üstüne (Ömer Naci Soykan), Halepli Çocuk (Özgür Daşlı), Düşüncenin Ağır Yürüyüşü (Felsefeye Giriş-2/Sokrates (Emile Faguet-Çeviri: Turan Alptekin), Eski Kartpostallarda Süveyş Kanalı (Önder Kaya), Bordo Renklı Ojelı Tırnağı Kırılan Kadın-3 (Ahmet Ünal), Aratos Yayınları/Aratos Kitaplığı Kültür Dizisi.
 
Aratos dergisinin yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, Aratos dergisinin derginin 82. sayısında, “Edebiyat ve sanat, aydınlanmanın öncüsüdür…” başlıklı sunu yazısında şunları söylüyor, “Hepimizin bildiği bir gerçek: Türkiye, 1940 yıllardan başlayarak adım adım gericileştirildi. Solun ve işçi sınıfının güçlü olduğu bir iki dönem hariç zaman zaman hız kesse de, özellikle 12 Eylül Askeri darbesiyle birlikte yeniden hız kazandı. Sonrasında gelen her iktidar döneminde bu gericileşme artarak devam etti. Cemaatler üzerinden yürütülen bu gericileşme süreci, cemaat, ticaret ve siyaset üçgeniyle yoksul kitleler nezdinde güç kazandı. Ülkemizdeki İslamcı gericiliğin AKP ile birlikte iktidar olmasıyla birlikte, gündelik çıkarlardan rantçılara kadar pek çok kesim “güçlüden yana olma” ve çıkarları için iktidardan yana taraf oldular.
Emperyalizmin istek ve çıkarları doğrultusunda ve yerli sermaye sınıfının da desteğiyle hem Türkiye hem de başta Suriye olmak üzere Ortadoğu halkları üzerine girişilen ve adına BOP denilen büyük bir oyun var.
Türkiye geçilen bu bütün süreçlerde ağır bir bedel ödüyor, ödemeye de devam ediyor.  Bir yanda barajlar, dereler, su kaynakları satılıyor, ormanlar yakılıyor yağmalanıyor. Taş ocakları, madenler ile dağları eritip yok ediliyor. Tam bir çevre ve doğa katliamı yaşanıyor. Özelleştirmeler yoluyla satılan kamu kuruluşları: fabrikalar, işletmeler yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekildi. İsrailliler, Fransızlar, Almanlar ülkenin her yerinden oldukça geniş ve değerli arazileri satın alıyorlar. Buna şimdi de Araplar eklendi.
Kapitalizm çirkinlik üretiyor. Kapitalizm her şeyi çürütüyor. İnsanı da onun yaşadığı doğayı da yok ediyor. Bütün bunlara direnenlere karşı devletin ve gerici iktidar her türlü şiddet ve baskıyı uyguluyor. Derelerine sahip çıkan köylü, haklarını arayan öğrenci, emeği ve geleceği için mücadele eden işçilere kadar kapitalizme ve onun sonuçlarına direnen herkese ağır bedeller ödetiyor.
Akademisyenler açığa alınıyor, tiyatro ve konservatuarlara müdahale ediliyor, yüzlerce gazeteci cezaevinde, aydınlar yargılanıyor. Yandaş medya yalan haber üretiyor.
Aynı şekilde bu ülkenin edebiyat ve sanatı da yozlaştırılmaya çalışılıyor.
Türkiye’nin gerçek anlamda aydınlanmaya ihtiyacı var. Türkiye, nazımlardan, Sabahattin Ali, Aziz Nesin ve Orhan Kemallere kadar uzanan süreçten başlayarak bir aydınlanma damarına sahip. Bu damar ve günümüz aydınları ve aydınlanmacı kurumları, emekten yana ilerici bir mücadele ile bu topraklarda yeni bir aydınlanma yaratabilir. Vahşi kapitalizme ve onun parazitlerine karşı gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesi yeni bir Türkiye’nin kapılarını aralayabilir.
Edebiyat ve sanat, bu aydınlanmanın hem örgütleyici hem de öncüsü olabilir.
Bu toprakların aydınlarına bu anlamda çok görev düşüyor”.
 

 
Bu haber toplam 2038 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1