Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Akademisyen, yazar ve sanatçılar “2022 Aratos yılı olsun” dedi

Güncel
Tarih: 2 Ekim 2020 Cuma 08:49
Akademisyen, yazar ve sanatçılar “2022 Aratos yılı olsun” dedi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Tarsus Belediyesi’nin, 2022’nin “Aratos Yılı” ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurusunun ardından akademisyen, yazar ve sanatçılar da bu girişimi desteklediklerini belirten  açıklamalarda bulundular.
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Tarsuslu Filozof Aratos adına yıl ilan edilmesinin öncelikle felsefe ve aydınlanma çabaları adına anlamlı olacağını belirterek, “Antik Çağ’da yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci (astronom) filozof Aratos adına yaptığımız bu girişimin akademisyenler ile gazeteci yazarlar tarafından desteklenmesi bizleri oldukça mutlu etti. 2022 Aratos Yılı olmalıdır. Bu hareket birlikte hem Tarsus’un hem de Türkiye’nin tanıtılmasına da katkıda bulunacaktır. Sadece antik kentler değil, bu ülkenin antik çağdan bugüne kadar gelmiş bilim ve sanat insanları adına da yıl ilan edilmeli ve kültürümüzün bir parçası olan değerler toplumla buluşmalı ve genç kuşaklara da tanıtılmalıdır” dedi.
 
2022’nin Aratos yılı ilan edilmesi için Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın öncülüğünde Tarsus Belediyesi’nin başvurusuna çeşitli üniversitelerden akademisyenler ile yazar ve sanatçıların Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2022’nin Aratos Yılı ilan edilmesinin uygun olacağını ifade ederek bu girişimi desteklerini bildirerek açıklamalarda bulundular yapılan açıklamaların bazıları şöyle:
 
Prof. Dr. İbrahim Ethem Derman (Ankara Üniversitesi, Uzay Bilimleri ve Astronomi Bölümü eski başkanı) “Aratos İ.Ö. 315-245 yıllarında yaşamış bir şair gökbilimcidir. Tarsus’ta yaşadığı kesin olan Aratos ilk eğitimini Tarsus’ta aldıktan sonra yaklaşık 20 yaşlarında Atina’ya gitti. Orada Zenon’nun stoacı felsefe okuluna devam etti.
İlk kez Aratos “Gök Olayları” adlı eserinde o zamana kadar bilinen 48 takımyıldızı bir anlamda listelemiş, çizimlerini yapmış ve şiir dili ile onları tanımlamıştır.
Düşünür ve şair St. Paul, Atina’da Mars tepesinde verdiği bir söylevde Aratos’dan söz eder; "Biz de O'nun (Aratos) soyundanız". Bu da bize Aratos’un Tarsuslu olduğunun yazılı en büyük kanıtıdır.
2022’nin Aratos Yılı olması Tarsus’a yakışır. Aratos, Tarsus için büyük bir şanstır.”
 
Remzi Karabulut (Yazar) “Hesabı şiirle yapıp göğün ışık ve sonsuzluğundan gözlerini ayırmayan bir felsefeci aydınla aynı topraklarda soluk almak kıvanç verici. Tüm aydınlar gibi onu da anmak ve yaşatmak öncelikli borcumuzdur. 2022 matematiğin, şiirin, bilimin ve felsefenin yılı olsun. Daha ne olsun!”
Prof. Dr. Ahmet Ünal (Hitit Üniversitesi, Hitit Araştırmaları Merkezi Müdürü)
“Tarsus’ta bir filozof adına anlamlı bir proje başlatılmış. 2022’nin Aratos yılı ilân edilmesi yönündeki çabaları destekliyorum. Geçmiş değerlerin tümüre uğrayan toplum hafızasından silinmemesi için yılmadan çalışan, didinen Uğur Pişmanlık’a başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Tarsus Belediye’sini de böylesi hassas ve önemli bir konuya verdiği değer için tebrik ediyorum.”
Doç. Dr. Mustafa Günay (Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Felsefe Grubu Eğitimi ABD) “Tarsus’un felsefe tarihinde Stoacı filozofların evi-yurdu olması bu şehrin uygarlık tarihindeki yerinin de somut bir göstergesidir. Bu bağlamda 2022 yılının “Aratos Yılı” olarak kabul edilmesi çok olumlu bir karar ve gelişme olacaktır. Aratos’u hem ülkemizin hem de dünyanın gündemine taşıyan ve 2022 yılının Aratos Yılı olarak ilan edilmesi için emek veren ve filozofun adını taşıyan bir dergiyi de yıllardır yayımlayan Uğur Pişmanlık başta olmak üzere Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve konuyla ilgili katkıda bulunan herkese teşekkür etmek yerinde olur.”
Prof. Dr. Zehragül Aşkın (Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü) “Bilim ve felsefe dünyasının gözlerini Tarsus’ta çevirmek, bu kent için tarihsel bir dönüm noktası olur. Tarsus da Aratos da bunu hak ediyor. Umarız 2022 ‘Aratos Yılı’ olarak ilan edilir. Bunun için çaba göstermek gerek.”
 
 Uğur Pişmanlık (Gazeteci-Yazar/Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni)
Tarsuslu filozof Aratos, binlerce yıllık uykusundan uyandı ve uzun bir süredir aramızda dolaşıyor. Aratos günümüze 17 yıldır adına yayımlanan dergi, sanatevi ve felsefe okulu ile yeniden hayat buldu.
Tarsus’ta Aratos Yılı yönündeki çabaların altı boş değil. Şimdi 2022’nin Aratos Yılı ilan edilmesi için bir girişim var. Tarsus’u yeniden felsefe kenti yapmak için. Gericiliğin hüküm sürdüğü bu topraklarda yeni bir aydınlanma için. Aratos’un ışığı yeniden yaşadığı kentin üstüne düştü. Bu ışığı, toplumun aydınlanması yolunda değerlendirme görevi bizi bekliyor.
 

 
Bu haber toplam 828 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1