Orçun TEHNELDERE-Nöroloji Uzm.

Baş dönmesi nedenleri?

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir.

 
Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir. Dengesizlik hissi, kişinin çevresine göre dengesini sağlayamama durumudur. Baş dönmesi ve denge bozukluğu, oldukça sık rastlanan yakınmalardandır ve acile başvuruların yaklaşık % 25 ini oluşturur. Bu yakınmalar, özellikle orta ve ileri yaş grubunda daha sıktır. Çocukluk çağında oldukça seyrek görülmektedir.
 
Hareket ederken dengemizi sağlayabilmek için oldukça çok sayıda vücut sisteminin birlikte uyum içinde çalışması gerekmektedir. Bu da göstermektedir ki, çok sayıda sistemi etkileyebilen çeşitli hastalıkların sonucunda baş dönmesi ve dengesizlik yakınması ortaya çıkabilir. Doğru şekilde alınan yakınma ve hastanın öyküsü, baş dönmesi olan hastalarda daha kısa sürede tanı ve tedaviye olanak tanıyacaktır.
 
Baş dönmesi, kendisi bir hastalık olmayıp başka hastalıkların belirtisi olduğu için nedeni belirledikten sonra etkene yönelik tedavi sağlanır.
 
Baş dönmesinin sebepleri
 
Kulağa bağlı nedenler Pozisyona bağlı baş dönmesi, baş dönmesi ile ilgilenen kliniklerde en sık rastlanan nedendir. Hemen hemen bütün hastalarda, başın hareketleri ile artan baş dönmesi yakınması mevcuttur
 
Travmalar: Sıklıkla başa alınan sert darbelerle, kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında baş dönmesi ile beraber bulantı ve kusma oluşabilir. Bazen kafa travması sonrası, herhangi bir kafatası kırığı olmadan iç kulak yapılarında sarsıntı ya da iç kulak kristallerinde yer değiştirmeye bağlı olarak baş dönmesi oluşabilir. Bu durumun düzelmesi haftalar ve aylar sürebilir. Böyle bir durumda, yıllar sonra bile özellikle pozisyon değişikliklerinde oluşan birkaç saatlik baş dönmeleri kalabilir.
 
Nörolojik hastalıklar: Beyindeki kanama veya kan damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı bozukluklar, multipl skleroz, çeşitli beyin tümörleri, migren v.b. hastalıklar dengenin bozulmasına neden olabilirler, denge bozukluğuna eklenmiş olan kol ve bacaklarda güçsüzlük, vücudun herhangi bir bölgesinde his kaybı, çift görme, baş ağrısı,ağız çevresinde karıncalanma hissi, konuşma bozukluğu gibi yakınmalar sorgulanmalıdır.
 
Dahili hastalıklar: Kalp yetmezliği,kalp krizi, diabet, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, ani ve şiddetli su kaybı (ishal, kusma)
 
Psikolojik denge bozuklukları: Panik atak, anksiyete (huzursuzluk), stres, depresyon.
 
Baş dönmesi tedavisi nasıl yapılır?
 
Dengesizlik ve baş dönmesi yakınmalarında tedavi nedene yöneliktir. Baş dönmesini yaratan sebep ortadan kaldırıldığında hastanın yakınmaları düzelecektir.
 
İlaç tedavisi ve yaşam tarzında bazı değişiklikler ile %90 kontrol altında tutulur. Fiziksel ya da ruhsal stresi az bir yaşam tarzının yanında düşük tuz diyeti (günlük 1.5 gr altında) olmalıdır. Hayvansal yağ içeriği az olan besinleri tüketmek, kafein, alkol ve sigaradan uzak durmak gerekir. Doktorunuz, baş dönmesini azaltacak ve kulaktaki dolgunluğu giderecek ilaç tedavisi başlayacaktır. Bulantı ve kusma olduğunda, bu şikayetleri azaltacak ilaçların alınması yeterli olabilir. Hastalığın cerrahi tedaviye ihtiyaç gösteren kısmı, sadece %5' lik hasta grubu için, çeşitli cerrahi tedavi yöntemleri mevcuttur.
 
 

 

EN SON YAZILARI

 1. Sıcak Havanın Etkileri
 2. Başarısızlık Kaygıları
 3. Migrenliler İçin Ağrısız Oruç Tutmanın Yolları
 4. Başağrısı Önemsenmeli
 5. Bahar yorgunluğu deyip geçmeyin!
 6. Sürekli üşümenin nedenleri nelerdir?
 7. Soğuk Havada Yüz Felcine Dikkat
 8. Takıntılar Hayatınızı Etkiliyorsa Dikkat
 9. El Uyuşmalarına Dikkat!
 10. Unutkanlık her yaşta görülebilir mi?
 11. Yağmur ve Soğuk Sırt Ağrılarını Artırır Mı?