Mersin, Tarsus ve Bölgedeki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?

:

:

:

Bu hayatta “öküz gibi!” davranmamak gerekir

24 Ocak 2018 Çarşamba 08:42
Nevzat KUMDERELİ
Sevgili okuyucular İstanbul CHP İl Başkanlığına Canan Kaftancıoğlu hanımefendi bileğinin hakkıyla seçildi. Doktor kimliğiyle belli ki eğitimli aynı zamanda inatçı ve mücadeleyi seven bir kişiliği var. Tam da CHP’lilerin hasret kaldığı…
 
İşte ne olduysa Canan Hanım seçildikten sonra oldu. Yandaş basın ayağa kalktı. Aman yarabbi ne küfürler ne hakaretler. Sosyal medyayı yıktılar...
 
İnsan şaşırıyor çünkü madem Canan Hanımın siyasi düşüncesi toplumun değerleriyle çatışıyor ve CHP İstanbul’da oy kaybedecek, yandaşlar zil takıp oynasın değil mi? Ama öyle olmuyor, yandaşlar CHP ye CHP’lilerden daha çok sahip çıkıyorlar ve benim gözlerimi yaşartıyorlar(!)
 
Ayrıca CHP’li linççilerin gerekçesi de ayrı bir komedi. Neymiş efendim; Canan Hanım Atatürk’ün Askeriyiz dememişte, Atatürk’ün Yoldaşıyız demiş. Vay vay ne büyük ayıp etmiş(!) Niçin Atatürk’e Asker olmamışta, Yoldaş olmuş? Aman ne büyük kabahat(!)
 
Hani özgür düşünce? Hani fikir hürriyeti?
 
Bu eleştirilere ve sövmelere CHP’lilerin tek kelimeyle ‘’Sana Ne’’ demeleri yeterliydi ama görebildiğim kadarıyla öyle olmadı.
 
Bu konuya uygun olduğunu düşündüğüm ve teşbihte hata olmaz diyerekten müsaadenizle hepinizin bildiği öküz hikâyesinin bir başka versiyonunu anlatmak istiyorum.
+++
Bir zamanlar dağda bayırda hep birlikte gezen üç öküz varmış. Akça öküz, sarı öküz ve kara öküz. Bir düşman saldırısı karşısında birlikte savaşırlarmış.
 
O sıralarda ormanlar kralı aslan biraz sıkıntılıymış. Bölgesindeki av hayvanlarının sayısı iyice azalıyormuş.
 
Bir gün aslanın yolu üç öküzün otladığı çayıra düşmüş. Üçü de birbirinden besili öküzleri görünce ağzı sulanmış…
 
Aslanın ilk hamlesine altı sivri boynuzla karşı koyan öküzler savaştan başarıyla çıkmışlar.
 
İşinin kolay olmayacağını kestiren aslan taktik değiştirerek yumuşak ve barışçı bir sesle "Merhaba öküz arkadaşlar, nasılsınız?" diye seslenmiş. Öküzler de tedbiri elden bırakmadan "İyiyiz sayın kralımız, sağ olun" diye cevap vermişler.
 
Öküzlerin gevşemediklerini gören aslan: "Korkmayın öküz arkadaşlar" demiş "Buraya sizi yemek için gelmedim, tam tersine, siz bu otlaktayken dışarda beliren tehlikelere karşı sizi uyarmaya geldim. Haberiniz olsun, son günlerde kaplan, panter ve sırtlan çok azdı. Herkese saldırıyorlar. Üstelik insanoğlu da buraları keşfetti ve yiyecek bulmak için gelmeye başladı. Ben de kralınız olarak sizleri uyarmaya geldim."
 
Aslanın kendilerini yemek için yaptığı ilk hamleyi unutan öküzler gevşemiş ve dışardan gelecek tehlikelere karşı aslanla birlikte kendilerini koruma planları yapmaya başlamışlar.
 
Birkaç gün sonra aslanın midesi iyice kazınmaya başlamış. O sırada akça öküz ilerdeki dereden su içmeye gitmiş. Aslan kara öküzle sarı öküzü yanına çağırıp sesine korku ifadesi vererek şöyle demiş: "Arkadaşlar büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu akça öküzün beyazlığı çok uzaklardan dikkat çekiyor, geceleri bile görünüyor. Düşmanlarımız bunu görür ve yerimizi bulursa mahvoluruz. Benim düşüncem şu ki, bu akça öküzden kurtulalım, böylece kendimizi güvenceye alalım. Ne dersiniz ?"
 
Sarı öküzle kara öküz aslanın bu fikrine katılmışlar. Aslan devam etmiş: "Şimdi bunu otlaktan dışarı gönderirsek hem yerimizi belli etmiş oluruz hem de akça öküz düşmanlara yem olur. Yani hem tehlike yaratmış hem de düşmanlarımıza iyilik yapmış olacağız. Diyorum ki akça öküzü ben yiyeyim de düşmanlara yar olmasın."
 
Kara öküzle sarı öküz bu fikre de katılmışlar ve akça öküz hemen aslanın midesine göçüvermiş.
 
Aradan birkaç gün daha geçmiş, bu kez kara öküz ırmağa su içmeye gittiğinde aslan sarı öküzle konuşmuş ve kara öküzün karalığının yarattığı tehlikeleri anlatmış. Sarı öküz çabuk ikna olmuş ve kara öküz de aslanın midesine gitmiş.
 
Birkaç gün sonra aslan yine acıkmış ve sarı öküzü yanına çağırmış. Sarı öküz gelmiş ve meraklı bakışlarla aslanın karşısında durmuş. Aslan kükremiş: "Ey öküz oğlu öküz! Niye öyle trene bakar gibi bakıyorsun? Sıranın sana geleceğini hiç düşünmedin mi? Üstelik sana renginin sarılığıyla ilgili hikâye anlatmama da gerek yok!" Sonra bir pençede sarı öküzü devirmiş ve midesine indirmiş.
 
NOT: Savaşa hayır dediğimizin altını çizerek, Afrin operasyonu, siyasetçilerin hatalı dış politikasının sonucudur. Ama bu saatten sonra Allah Mehmetçiğin tırnağına taş değdirmesin, Onları korusun… Dualarımız kahraman askerlerimiz içindir.

 
Bu yazı toplam 379 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • İzin Yazısı30 Temmuz 2018 Pazartesi 08:47
 • Kendi Kanınızla Tedavi Olmak27 Temmuz 2018 Cuma 10:14
 • Be Hey Dürzü23 Temmuz 2018 Pazartesi 14:06
 • Yaşam Varsa Umut Vardır18 Temmuz 2018 Çarşamba 09:12
 • Ve Suphanallah…13 Temmuz 2018 Cuma 09:42
 • Yanarım Yanarım Ona Yanarım10 Temmuz 2018 Salı 09:51
 • Alooo Sesim Geliyo Muuu…6 Temmuz 2018 Cuma 09:50
 • Muharrem İnce 24 Haziran Gecesi Gerçekten Kaçırıldı mı?3 Temmuz 2018 Salı 09:43
 • Düdük Desteğiyle Pes Etmeyen Bekçi Ahmet Ve Kılıçdaroğlu 29 Haziran 2018 Cuma 09:31
 • Deveye Diken İnsana…27 Haziran 2018 Çarşamba 08:43
 • Unutmayın Kardeşlerim22 Haziran 2018 Cuma 17:18
 • Aziz Sancar ve Canan Dağdeviren20 Haziran 2018 Çarşamba 09:33
 • Bayramınız kutlu olsun16 Haziran 2018 Cumartesi 16:33
 • Balıkçıyla, Yaşlı Teyze Muhabbeti14 Haziran 2018 Perşembe 10:13
 • Hayaller A Haber Gerçekler Çemişgezek!8 Haziran 2018 Cuma 09:34
 • Kehle-i İkbal Damat Rüstem Paşa5 Haziran 2018 Salı 09:38
 • Ayakta Alkışlanan Türk 1 Haziran 2018 Cuma 08:55
 • Başına Saksı Düşerse29 Mayıs 2018 Salı 08:31
 • Yorumsuz25 Mayıs 2018 Cuma 08:51
 • Çok Ağır Hakaretler ve Zübük22 Mayıs 2018 Salı 15:01
 • Tarsus Akdeniz ©1994 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Haberler Mersin Haber
  Oluşturma süresi(ms): -1